Čili s kockom čokolade – na dva načina

by Ana-Marija

Kuhaj jednom, jedi dvaput. To mi je omiljena deviza za one tjedne kad je raspored isplaniran za svaku minutu (a takvi su se u zadnje vrijeme baš zaredali!) i vrijedi za kojekakva variva, umake, bistre i guste juhe – ukratko sve što trpi podgrijavanje.

Jedini je problem što ne volim jesti isto dva dana zaredom. Nekako mi je to dosadno. Onda barem zamijenim prilog ili pokušam pronaći neki drugi (jednostavan) način kako iskoristiti već skuhano. Otud i ova ideja za punjeno lisnato tijesto.

A osim ručka koji tako dobijem „na gotovo” imam još jednu ljubav, a to su Statusovi proizvodi. O njima sam vam već pisala kad sam prvi put isprobavala sous vide i ovo je danas svojevrstan nastavak te priče.

A mogu vam malo i ispričati kako to ide kad s nekim ulaziš u suradnju. Kontaktirali smo prvi put netom prije korone i dogovorili se da ćemo raditi zajedno. Poslali ljudi lijepo kutiju s proizvodima – unutra gulilica kojom se i bundeve dobro gule, sous vide aparat, vakumirka i set kutija za vakuumsko pohranjivanje ( vi uz kod NEŠTOSLATKO imate 10% popusta na bilo što u Statusovoj online trgovini). U međuvremenu krenuo lockdown, svi se mi – pa i dostavljači – isprepadali. Oni ostavljali kutije gdje bi stigli, a mi sve vrijeme provodili doma. I tako u jednom od rijetkih odlazaka u butigu vidim pred zgradom, onako malo sa strane, jednu veliku kartonsku kutiju. Uredna i zatvorena, s naljepnicom. A na naljepnici moje ime. Ne želim ni znati koliko je dugo moj sous vide bio vani, „na izvol’te” da se njime posluži tko god želi – bitno je samo da u međuvremenu srećom nije pala kiša i da je sad na sigurnom – držim ga na oku u kantunu na radnoj plohi.

Sa sous videom se zapravo još igram – koristili smo ga dosad najviše za meso i svaki put me rezultat oduševi. On mi je nekako za posebne prilike. Ali kutije su u pogonu valjda non-stop. U njima čuvam povrće, suhomesnate proizvode, sireve i ostatke hrane. Imaju na vrhu jedan ventil kroz koji ručnom pumpicom izvučem zrak i znam da će mi hrana biti svježa kad je budem opet koristila.

„Pokvarena ti je ova kutija”, sasvim mi je ozbiljno rekao muž kad ju je (ne znajući da je u pitanju vakuum) pokušao prvi put otvoriti da bi došao do sira za sendvič. „Ne može se otvorit’.” #Umirem. Onda sam mu pokazala ventil koji se samo malo pomakne prstom tako da zrak opet uđe u kutiju.

Po principu „kuhaj jednom, jedi dvaput” u kutijama dakle često završe ovakvi umaci, ali i salate od povrća (često nam pečem rog paprike i/ili cherry rajčice s patlidžanima narezanima na kockice). One pak onda završe u sendviču ili kao hladni prilog.

Ovaj današnji čili je odličan za to „lijeno” kuhanje jer posla oko pripreme ima 20-ak min što se tiče aktivnog rada i onda imate još cca 2 h tijekom kojih je potrebno samo promiješati koji put. Možete ga jesti ovako samog uz rižu kao prilog ili ostatke koristiti kao punjenje za lisnato tijesto ili neke tortilje (toplo bih preporučila domaće u tom slučaju).

Kockica čokolade je tu iz dva razloga – prvo da vam privuče pažnju (što sam – nadam se – uspjela ako ste već dovde došli), a drugo i važnije, da umaku da punoću okusa. Nemojte zamišljati ništa slatko – riječ je o čokoladi s visokim udjelom kakaa u kojoj nema puno šećera. Ona će dati notu gorčine i dodatno će povezati umak. Degustator koji prethodno ne zna da je unutra signurno neće skužiti ni kad zagrize.

A sad vi – imate li neki super recept po #kuhajjednomjedidvaput principu? Javite mi ovdje ili na Instagramu ili na Facebooku pa ih možemo skupiti u neku smislenu hrpicu da nam ovo užurbano kuhanje svima bude lakše.

ČILI S KOCKOM ČOKOLADE

Za 6 do 8 osoba

ČILI

  • 3-4 žlice maslinova ili suncokretova ulja
  • 2 crvene paprike narezane na kockice
  • 1 veći crveni luk (kapula)
  • 1 mrkva srednje veličine narezana na kockice
  • 100-150 g pancete ili kulena narezanog na kockice
  • 3 naribana češnja češnjaka
  • 1-3 žličice dimljene slatke paprike (količina po želji)
  • 1 žličica sjemenki kima
  • 1/4 – 1/2 žličice kajenskog papra
  • 2 žlice koncentrata rajčice
  • 1 kg mljevene junetine***
  • 350 ml mesnog temeljca
  • 800 g pelata (dvije standardne)
  • cca 400 g već skuhanog crvenog graha***
  • 2-3 kockice (ne više od 25 g) tamne čokolade s visokim postotkom kakaa (70% i više)
  • sol i svježe mljeveni crni papar

ZA POSLUŽIVANJE

  • riža
  • mladi luk ili svježi peršin
  • kiselo vrhnje

U većem loncu na srednje jakoj vatri zagrijte ulje pa dodajte papriku i prepržite je tako da omekša. Po potrebi miješajte i kad vidite da je gotova, izvadite je na tanjur sa strane.

Dodajte luk i mrkvu i pirjajte ih na laganoj vatri cca 10 min, dok ne poprime zlaćanu boju. Po potrebi dodajte još malo ulja. Dodajte zatim i pancetu/kulen, češnjak i vratite komadiće crvene paprike pa sve dobro izmiješajte.

Zatim slijede začini: dimljena slatka paprika, sjemenke kima, kajenski papar i naposljetku koncentrat rajčice. Promiješajte i ostavite tako samo na vatri minutu do dvije kako bi povrće dobro upilo začine.

Dodajte meso pa kuhajte i miješajte nekoliko minuta dok meso ne poprimi smećkastu boju. Zatim dodajte temeljac i pelate, promiješajte i pustite da provri. Smanjite zatim vatru i kuhajte na laganoj vatri polupoklopljeno otprilike 1,5 h, tako da se svi sastojci sljube. Povremeno promjerite stanje u loncu i po potrebi smanjite vatru ili dodajte još malo vode ako vam se čini da je potrebno.

Dodajte grah i umiješajte čokoladu tako da se rastopi te kuhajte još pola sata.

Poslužite posuto mladim lukom ili svježim peršinom, a kao prilog najbolje odgovara riža.

Napomene:

Od mesara volim tražiti da mi samelje plećku – taj komad mesa dobro funkcionira u ovakvim jelima. Nije suh, ali ni premastan.

U ovom receptu može proći i grah iz konzerve, ali ako imate vremena, skuhajte grah sami. Svi znamo da je konzerve najbolje izbjegavati kad god se može.

TROKUTIĆI OD LISNATOG TIJESTA

 

za 4-6 trokuta

  • 500 g gotovog lisnatog tijesta
  • 300 g čilija (idealno je da odstoji malo tako da se višak tekućine upije)
  • 1 umućeno jaje ili malo mlijeka
  • po želji još kuhanog graha, leće, kukuruza ili slanutka (cca 300 g)

Tijesto razvaljajte u kvadrat veličine otprilike 50×50 cm, a zatim ga izrežite na kvadrate cca 15x15cm. Nastojte ga razvaljati tako da bude ravnomjerne debljine da nadjev ne bi curio tijekom pečenja na tanjim komadima tijesta.

U zdjeli pomiješajte čili s kuhanim grahom, lećom ili slanutkom i po potrebi dodajte malo umućenog jaja tako da se smjesa poveže. Ne smije biti previše tekuće tako da vam vjerojatno neće trebati cijelo jaje.

Rasporedite smjesu na sredinu kvadrata i preklopite ga tako da dobijete trokutiće. Pozorno utisnite rubove tako da vam smjesa poslije ne iscuri.

Složite trokute na komad papira za pečenje pa ih stavite u hladnjak na pola sata.

Pećnicu zagrijte na 190 stupnjeva i pecite trokute cca 35 min, ali ovisno o pećnici, možda će trebati i malo dulje. Neka fino porumene.

Poslužite ih tople uz malo kiselog vrhnja ili nekog drugog umaka ili pak same.

You may also like

2 komentara

Martina 17/11/2020 - 21:33

Mi isto kuhamo čili sa redom čokolade 🙂 I kad ekipu pitamo koji je tajni sastojak apsolutno nitko ali još nitko nije pogodio 🙂

Reply
Ana-Marija 18/01/2021 - 14:56

Naravno da nije! 😀 Slične pitalice imamo za stolom kad imamo kolače s maslinovim uljem. Specifična aroma, a nikad nitko ne pogodi 🙂

Reply

Leave a Comment