Ovo sam si ljeto uzela nešto nalik bolovanju. Kad imaš svoju firmu, pravog i potpunog bolovanja nikad nema, ali ova – da je tako nazovemo – “smanjena koncentracija posla” najbliže je tome što sam ikad bila (čak bliže od porodiljnog na kojem mi je posao bio dobrodošla razbibriga kad se mogao ukrasti koji sat za to).
Mogla bih vam petljati možda pa reći da sam neki dan radila knedle, ali u skladu s ovim gore – nisam. Radila ih je mama i sretna sam što sad zaleđene čekaju prvi prikladan trenutak da svi u njima uživamo zajedno. Ali podsjetilo me to na činjenicu da recept za knedle godinama stoji na engleskoj verziji bloga, a da ga nikad nisam prevela za vas, najvjerniju, domaću ekipu. #PokrivamSePoUšimaIMolimOprost
Što se ostalih novosti tiče, “Pantarul doma” (na hrvatskom) napokon je opet u prodaji i to me čini još i mrvicu sretnijom od knedli u zamrzivaču. Hvala što ste bili tako strpljivi i sa mnom kosu čupali oko boje i kvalitete satenskih trakica i ostalog.
No vratimo se slatkom poslu. Nekima od vas recept za knedle ne treba jer imate mamin/bakin/prabakin i ne pada vam na pamet da ga mijenjate. To je sasvim ok. Gledajte slike, inspirirajte se pa onda radite po ustaljenom receptu. Nekima će možda dobro doći podsjetnik, a neki će se možda po prvi put i odvažiti napraviti knedle.
S tom posljednjom skupinom uvijek duboko suosjećam pa zato evo par napomena da se ohrabrite i razbijete strah ako ga ima.
- Ako znate napraviti njoke, znate i knedle. Knedle su samo njoki koji su se dotjerali za izlazak.
- Ako ne znate napraviti njoke, ovo vam je super prilika da naučite – zvuči opasnije nego što jest, a zapravo je riječ samo o kojem jaju, brašnu i kuhanom krumpiru.
- Kušajte šljive prije nego što ih ubacite u knedle (to se ionako nekako prirodno nametne samo po sebi) – ako su kiselije, ne štedite na vaniliji.
- Ne brinite se ako ne izgledaju kao uzorne kugle, kad poslije dođu mrvice, sve to nekako šarmantno izgleda.
Za knedle vam trebaju dobre šljive i dobri… krumpiri.
Krumpiri?!
Da, radimo krumpirovo tijesto, kao što sam već maloprije napomenula, recept je jednak onome za njoke (ovo je stari post, imajte samilosti/razumijevanja gledajući stare fotke), samo što sam u ovu varijantu dodala još malo korice limuna (ako se i vi odlučite na to, pazite da je neprskani limun – najgora zla od pesticida ostaju upravo u kori) i neizostavne vanilije.
Najbolji dio? Ako dobijete punu kašetu šljiva kao što je kod nas bio slučaj, možete relativno lako napraviti i hrpu knedli (naročito ako imate nekoga da s vama dijeli posao) i tako ih sirove ubaciti u zamrzivač. Poslije po želji samo vadite knedlu po knedlu i uživate. #NemaNaČemu
KNEDLE SA ŠLJIVAMA
Za 40 knedli s manjim šljivama ili 20 knedli s velikim šljivama
SASTOJCI
Tijesto:
- 600 g krumpira
- 250 g glatkog pšeničnog brašna
- 1 jaje
- cca 25 g omekšalog maslaca
- prstohvat soli (ne prevelik, ipak je o slastici riječ)
- 1 burbon vanilin šećer
- korica jednog neprskanog limuna
Nadjev:
- 40 manjih ili 20 velikih šljiva
- šećer i vanilin šećer (možete koristiti obični kristal šećer, a meni se u posljednje vrijeme aromom jako sviđa kokosov – i da, sasvim mi je jasno koliko smiješno zvuči staviti kokosov šećer u… knedle)
Posip
- 200 g krušnih mrvica
- 1 žličica cimeta
- šećer, količina po želji
KNEDLE – postupak
U veliki lonac stavite vodu da provri i u nju spustite *neoguljene* krumpire. Ovisno o veličini, trebat će im različito vremena, računajte cca 30 min, a provjerite vilicom. Ako nabodete krumpir po sredini i on lako klizne s vilice, gotov je.
Ogulite ih i dok su još tople propasirajte ih u onom aparatiću za pire. Ako ga nemate, izgnječite ih, ali nipošto ne vadite blender za ovaj posao. Škrob će se previše aktivirati i dobit ćete čistu gumu, a ne tijesto. Bolje u tom slučaju i ručno vilicom nego blenderom. (Nadam se da sam bila dovoljno izričita? 🙂 )
Pomiješajte još topao (ali ne prevruć) krumpir, brašno, jaje, sol, vaniliju, maslac i limunovu koricu i mijesite vrhovima prstiju tako da dobijete mekano, elastično tijesto. Po potrebi dodajte još malo brašna, ali ne pretjerujte – što manje brašna, to mekanije knedle. Podijelite tijesto na četiri dijela, a zatim svaki od njih izvaljajte u kobasicu pa nju podijelite na pet ili deset dijelova, ovisno o tome koliko su šljive velike.
Kušajte šljive – ako vam nisu dovoljno slatke, zasladite ih željenom količinom i vrstom šećera, ali svakako im dodajte malo vanilije – ako ste ih gulili (što toplo preporučam ako imate vremena) – provaljajte ih u šećeru, a ako niste (neće propasti svijet), šećer stavite u sredinu.
Lagano pobrašnjenim rukama, sploštite kuglicu tijesta u krpicu pa na sredinu stavite šljivu, a zatim rubove tijesta utisnite tako da šljiva ostane u sredini. Kad ste ovako pripremili šljive, možete ih u ovom trenutku i zalediti. Poslije ih samo tako zaleđene spustite u proključalu vodu i nastavite prema receptu.
Pripremljene knedle (svježe ili zaleđene) stavite u vodu koja je provrela i kuhajte dok ne isplivaju na površinu. Količina vode u loncu neka bude obilata i ne pretrpavajte lonac knedlama – moraju imati mjesta “za manevar”.
Dok se knedle kuhaju pripremite posip: pomiješajte krušne mrvice s cimetom. U tavi rastopite malo maslaca (može i svinjske masti) pa dodajte mrvice i na srednje jakoj vatri ih miješajući pustite da porumene.
Kuhane knedle temeljito ocijedite i dok su još tople uvaljajte ih u pripremljene mrvice. Po želji servirajte posuto s još šećera, a neki vole i malo kiselog vrhnja sa strane (ja bih radije neki ne presladak sladoled od vanilije).
1 comment
savršene knedle:)