Hot Cross Buns ili britanske buhtle

by Ana-Marija
hot cross buns

Znam da na ovu stranicu navraćaju raznolike dobne skupine – od srednjoškolaca pa sve do baka tih istih srednjoškolaca i ništa mi od toga na svijetu nema draže. Ali isto tako znam da ima puno onih koji se trenutačno (kao i ja) snalaze kako znaju i umiju u svijetu roditeljstva. I u tom snalaženju u nekom trenutku neminovno zaglavite u YouTubeovoj dječjoj-zečjoj rupi i nakon što vas je YouTube ekipa cijeli vaš digitalni život pomno pratila i već vam bila skrojila prilično dobar feed u kojem ste uvijek mogli pronaći nešto po svom ukusu, odjednom su se svi videi koje vam predlažu pokleknuli pred njegovim veličanstvom  Baby Sharkom (ako sam točno informirana, to je trenutačno najgledaniji YT video na svijetu).

hot cross buns

U našem slučaju morski psić nije toliko napet, ali zato Johnny iz Cocomelon serije crtanih pjesmica suvereno vlada velikim, srednjim i malim ekranima. A jednog lijepog dana Johhny s bratom i sestrom pravi hot cross buns i pjeva pripadajuću pjesmicu.

“Mama, i ja bi hot cross buns“, kaže Karmen. Pardon… kaže Karmen jedno sto puta u razmaku od možda dva dana. I tada shvatim da našu tradicionalnu uskršnju pincu sigurno neću zamijeniti pecivima koja Britanci jedu na Veliki petak, da Karmen ionako nema pojma da su peciva britanskom tradicijom vezana za Uskrs i da nas ništa ne priječi da prva sljedeća kišna subota bude odlična prilika da se bavimo dizanim tijestom. Pa i jesmo.

I dobile smo fina aromatična peciva koja su uvjerljivo najbolja dok su još topla, ravno iz pećnice, možda s malo pekmeza od šljiva ili marmelade od naranče, a Britanci ih obilato mažu i maslacem. Peciva bi u tom izdanju bila divna za doručak, ali s obzirom na to da dizanje tijesta traje koliko traje, moj vam je savjet da na iluzije o doručku zaboravite i baš kao i mi u ovim pecivima uživate tijekom nekog vikendskog popodneva. Čaša hladnog mlijeka također toplo preporučena.  Britanci ih vole i tostirati, ali do tog dijela nismo došli jer smo ih razdijelili dok su još bile tople.

Ako želite, možete ih odmah prilikom oblikovanja i napuniti marmeladom pa ćete onda dobiti prave hot cross buhtle. Mi se nismo zamarali glazurom (križevi se mogu napraviti od prhkog tijesta ili mješavine vode i brašna, a postoje i verzije u kojima se križevi rade tek nakon što se bunsi ispeku i ohlade – čekati da se sasvim ohlade? užasno loša odluka ako mene pitate – i to od šećera u prahu, bjelnjaka i limunova soka, tj. royal icing). Ako vas zanima kako to u originalu izgleda, internet je prepun sličica. Recept koji slijedi nastao je kao hibrid tri recepta koja sam pronašla na Pinterestu i ako budem ponovno radila cross buns, ponovit ću ovako kako piše. Uz neizostavnu glazbenu podlogu, naravno.

ŠEĆER

Mali savjet zlata vrijedan: kad u receptu koristite koricu citrusa, najbolje ju je prstima utrljati u šećer – tako se smjesa najbolje i najravnomjernije aromatizira

HOT CROSS BUNS (ILITIGA: AROMATIČNE BUHTLE BEZ DŽEMA)
SUHO VOĆE
  • 120 – 150 g grožđica (ili nekog drugog voća – brusnice, arancini…)
  • 100 ml ruma (može i Cointreau ako želite da sve baca na naranču – ja jesam)
PECIVA
  • 120 ml toplog (ne vrućeg!) mlijeka
  • 1 vrećica suhog kvasca ili 3/4 kocke svježeg kvasca
  • 1 žlica šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 100 g šećera
  • korica 1 naranče
  • 1 žličica cimeta
  • prstohvat muškatnog oraščića
  • prstohvat klinčića
  • 400 g brašna za dizana tijesta ili glatkog brašna
  • 3 jaja
  • 100 g rastopljenog maslaca
  • prstohvat soli
  • 1 žumanjak
  • 1 žlica vode

 

Stavite grožđice u zdjelicu, prelijte ih rumom i ostavite da se što bolje namoče.

U drugu zdjelicu stavite toplo mlijeko, dodajte šećer da se rastopi pa zatim i kvasac. Pokrijte tanjurićem i ostavite 10 min, tako da se zapjeni i da se poveća volumen.

Mikserom tucite jaja, šećer, koricu limuna i naranče, začine te vaniliju pa dodajte zapjenjeni kvasac. Na mikser zatim stavite kuku za tijesto. Dodajte brašno, začine, rastopljeni maslac i sol pa miksajte 10-ak min.

Posušite voće papirnatim ručnikom pa ga dodajte u tijesto pazeći da se voće ravnomjerno rasporedi po tijestu.

Pustite tijesto da se diže na toplom dok ne udvostruči volumen. 

Izvadite tijesto na pobrašnjenu radnu površinu, kratko premijesite pa ga zatim podijelite na 12 jednakih dijelova, rasporedite ih u pleh premazan maslacem ili obložen papirom za pečenje. Pustite peciva da se dižu 30 min – 1 h, dok opet ne udvostuče volumen. Kad peciva narastu, premažite ih žumanjkom pomiješanim s 1 žlicom vode.

Pecite otprilike 30 min na 180 ºC, izvadite iz pećnice i pustite da se prohlade. Poslužite još tople s dodacima po želji.

 

You may also like

4 komentara

Anka Vučković 06/02/2021 - 16:03

Vas je veliki gušt samo čitat,dočarat cijelu sliku ispred sebe kako pomno spravljate najukusnije recepte.Dosta radim po Vašim receptima i svakako ću s mojom Vitom napravit i buhtle.Veselim se svakom novom newsletteru❤

Reply
Ana-Marija 09/02/2021 - 12:12

Draga Anka, drago mi je da uživate <3 Veliki pozdrav Vama i Viti 🙂

Reply
Ana 07/02/2021 - 21:30

Mmmm.. Tako dobro izgleda,moram sto prije isprobat recept.

Reply
Ana-Marija 09/02/2021 - 12:12

Prava zanimacija za zimsko popodne 🙂

Reply

Leave a Comment