Ni okrenula/i se nisam/nismo, a ono već 14 godina proletjelo od prvog posta koji je osvanuo na Da mi je nešto slatko…
Je li i vama proletjelo kao meni?
Ovu virtualnu zbirku koja, kad uključimo recepte iz newsletter knjižica, ima cca 580 recepata (što je cca 5 većih kuharica) uvijek uspoređujem s djetetom pa to znači da blog sada prelazi iz osnovne u srednju školu. Pitala me stalna čitateljica sinoć znači li to da možemo očekivati adolescentske ispade, ali mislim da će biti sve ok. Fino je to dijete.
I raste nekako zajedno sa mnom i zajedno s vama i umjesto da sad puno duljim, podsjetit ću vas na to da, ako to želimo i na tome radimo, zapravo uvijek rastemo: ovaj prastari post meni je za to najbolji podsjetnik i izvuče mi najširi osmijeh. Nema do šnite ofrlje odrezanog quichea, na crnoj podlozi sa žutim umjetnim svjetlom. I možda čak i malo flasha na kamerici.
No krenimo mi na tortu.
Ovaj post mogao bi se zvati i “With a Little Help from My Friends”. Ne mislim pritom nužno na Beatlese ni na Joe Cockera niti na konotacije koje “friends” tu nose. Mislim na prave prijatelje iz stvarnog života. I na njihove mame!
Naime, torta koju vidite na slikama prava je mala bombica, onakva kakvu si tu i tamo priuštimo u posebnim prilikama. Motao mi se po glavi lješnjak pa se u tu priču umiješao i Bailey’s. Onda sam krenula kombinirati (onako kako vam se nadam pokazati u toj novoj budućoj kuharici koja će jednom ugledati svjetlo dana) i sjetila sam se svega što bi ta nova torta mogla objediniti: okus djetinjstva, uspomenu s jednog rođendana, kremu oko koje se ne treba pretrgnuti miksanjem i mjericu omiljenog likera. I pomalo šašavu dekoraciju koja je vrlo jednostavna, ali o njoj u sljedećem postu malo detaljnije.
Pa idemo redom – za okus djetinjstva zaslužna je Reina mama Ivana koja je prije sad već 25 godina (#AjmeMajko) napravila tortu s tri sloja i najkremastijom kremom. Toliko mi se kao djetetu bila svidjela da sam je zapamtila do današnjih dana i nakon dvije WhatsApp poruke i svih tih godina, Ivana je odmah znala o čemu je riječ i na ekran je stigla slika recepta iz prave, rukom pisane bilježnice. Dio te torte koji se ubacio u ovu moju novu je sočna kora od bjelanjaka koja je po sredini torte.
Biskvitna kora još je jedna koju sam htjela isprobati nakon rođendana Karmenine prijateljice Luce na kojem smo uživali u domaćoj torti. I Lucina mama Ina ima torte u malom prstu i bilježnicu punu čuda. I ona je, kao i Ivana, jedna od onih koji bez problema dijele recepte i manje i veće trikove.
Kore – riješeno.
A što ćemo s kremom?
Nije mi se baš dalo previše zezati pa sam se dosjetila još jedne svoje prijateljice – Vlatke. Vlatka je davnih dana pisala blog. Ona ga je prekrižila, ali ja pak ne mogu nikako prežaliti što je prestala i sve se negdje potajice nadam da će u nekom naletu dosade možda opet nastaviti. Kod nje sam prvi put vidjela recept za najbržu kremu na svijetu – pomiješan mascarpone i namaz od lješnjaka i čokolade (da, onaj koji se zna jesti žlicom). Umjesto čokoladnog namaza, uzela sam bijeli i dodala i malo bijele čokolade da krema bude čvršća.
I kap Bailey’sa (ili kako ga je Karmen donedavno zvala “Bejzi”) – da namoči kore i aromatizira kremu.
Rezultat? Sočna, intenzivno lješnjakasta torta sa svilenkastom kremom. Prava slavljenička.
A kad su slavlja u pitanu – the more, the merrier. Uključila se i još jedna prijateljica u cijelu priču. Lili za sebe kaže da ne zna dobro kuhati, ali u njoj je toliko kreative da mislim da to zapravo nije istina nego da joj kuhanje samo nije prioritet/interes. Jer da jest, pisala bi ona vlastite kuharice. Zna žena što je posao i slaganje prioriteta.
S njom sam neki dan malo razgovarala na IGTV-u o životnim i poslovnim temama, a zajedno vam za ovaj blogorođendan nešto i poklanjamo: kuharicu Pantarul doma + šalicu Milk for Life koja je Liline kreative djelo i koja ima posebnu priču (zavirite na početak snimke našeg razgovora gdje je objasnila sve o tome zašto baš Milk for Life). Igramo se ovdje i ovdje do ponoći u nedjelju 3. listopada.
A ako i ne budete sretne ruke, od danas 1.10. do 10.10. u ponoć imate popust od 20% na sve kuharice u webshopu.
Hvala vam na svakom komentaru, riječi ohrabrenja, odgovoru na newsletter, poslanoj fotografiji kad nešto skuhate/ispečete, na svakoj kuharici koju ste poklonili sebi ili nekome drugome.
“With a Little Help of my Friends” vrijedi za sve vas – sretan nam svima blogorođendan ♥
TORTA OD LJEŠNJAKA I BAILEYSA
Za visoku tortu promjera 18-20 cm (za cca 8 komada torte)
KORA OD BJELANJAKA
- 3 bjelanjaka
- 90 g kristal šećera
- 100 g pečenih, oguljenih i mljevenih lješnjaka
- 1/2 žlice brašna
BISKVITNA KORA
- 2 jaja, razdvojiti žumanjke i bjelanjke
- 100 g šećera
- 50 ml suncokretova ulja
- 50 ml mlijeka
- 100 g glatkog brašna
- 60 g pečenih, oguljenih i mljevenih lješnjaka
- 1/2 vrećice praška za pecivo
*za namakanje biskvitne kore
50-80 ml pomiješanog Bailey’sa i mlijeka
KREMA
- 400 g slatkog bijelog namaza (koji mažete na palačinke)
- 400 g mascarponea
- 3 žlice Bailey’sa
- 100 g rastopljene i prohlađene bijele čokolade
Najprije napravite kremu: izmiksajte bijeli namaz i mascarpone i dodajte Bailey’s. Dovoljno je 2 do 3 minute miksanja. Zatim u prohlađenu čokoladu stavite žlicu kreme i brzo u šalici izmiješajte tako da se čokoladi spusti temperatura. Zatim sve ubacite u mikser pa miksajte još minutu do dvije. Stavite u hladnjak dok pripremate kore.
Pećnicu zagrijte na 180 stupnjeva i kalup za tortu promjera 18 do 20 cm obložite po dnu i stranama papirom za pečenje.
Za koru od bjelanjaka najprije mikserom istucite bjelanjke u čvrst snijeg. Zatim dodajte šećer i miksajte još dvije minute. Isključite mikser i nježno žlicom ili špatulom umiješajte mješavinu brašna i sitno mljevenih lješnjaka (prethodno ih zajedno pomiješajte u šalici/zdjelici). Rasporedite smjesu u kalup i pecite 20-ak min, dok blago ne porumeni po vrhu i dok ne bude pjenasto na dodir. Izvadite zajedno s papirom iz kalupa i pustite da se malo hladi.
U međuvremenu opet obložite kalup papirom za pečenje.
Za biskvitnu koru bjelanjke istucite u čvrst snijeg i stavite sa strane. Mikserom zatim tucite žumanjke sa šećerom i burbon vanilin šećerom. Kad pobijele (a trebat će im 10 do 15 minuta), isključite mikser pa miješajući žlicom dodajte mlijeko i ulje pa zatim brašno i lješnjake. Na kraju sasvim nježno umiješajte snijeg od bjelanjaka. Smjesu rasporedite u kalup i pecite dok ne porumeni po vrhu i dok se sredina ne ispeče: to ćete najlakše provjeriti tankim nožem koji ćete zabosti u sredinu biskvita. Ako je čist, biskvit je pečen. Ako je na njemu trag smjese, dajte joj još koju minutu pa ponovite postupak. Izvadite biskvit iz pećnice i iz kalupa pa ga pustite da se ohladi. Narast će tako da mu možete nožem poravnati vrh i zatim ga vodoravno prerezati na dvije jednake kore.
Biskvitne kore namočite pomiješanim Bailey’som i mlijekom. Na prvu biskvitnu koru stavite otprilike trećinu kreme i ravnomjerno razmažite. Zatim stavite koru od bjelanjaka pa trećinu kreme i na kraju drugu biskvitnu koru. Premažite torku preoistalom kremom po vrhu i sa strane i ukrasite po želji.
Tortu čuvajte u hladnjaku i izvadite na sobnu temperaturu 15-ak minuta prije posluživanja.
3 komentara
Lep starinski šmek!
Čestitam na uspješnoj i korisnoj godišnjici!
Dekoracija na torti od karamela? Kako? Hvala. 🙂