Rozata – svilenkasta i mirisna

by Ana-Marija

Rozata, rožata, rožada… kako god je zvali, rijetko je tko ne voli pod uvjetom da je fino pripremljena, a u Dubrovniku se o njoj i oštre polemike vode. Razmišljajući o tome uvijek oko nekih sastojaka dvojim – treba li ili ne.

“Ma e, baš su stari Dubrovčani koristili ovo obrano mlijeko iz tetrapaka“, reče meni mama kao odgovor na moju moralnu dvojbu oko toga treba li u rozatu ubaciti malo vrhnja (nekad nam stvarno treba glas razuma u životu). Naime, s vrhnjem je rozata puno svilenkastija pod jezikom. Pa eto, znajte samo da znam koja su sveta četiri sastojka, ali da svjesno biram blasfemiju jer je, eto takva blasfemična rozata – ukusnija.

Ako niste sigurni koji su, evo mali šalabahter: šećer, mlijeko, jaja i rozulin.

ROZATA ROŽATA

O rozulinu ćemo uskoro, a ovdje vam samo dajem nekoliko važnih napomena za svilenkastu i finu rozatu koja neće biti previše jajasta.

  • Okus jaja pokrit će malo arome. Osim rozulina, iako nije dio svetog kvarteta, dopustim si i malo vanilije.
  • Ako želite pravu, lijepu, kompaktnu rozatu bez rupica, važno je jedino strpljivo miješati. Jaja uvijek umutim vilicom i jako pazim da se ne zapjene. A koliko god pazila, opet će nastati poneki mjehurić pa je zato sljedeći ključni korak cjediljka – što finija mrežica, to bolje. Lijevajte s male visine, što bliže površini, kako ne bi nastajali novi mjehurići. Ako je potrebno, procijedim i dvaput jer je priča zapravo jednostavna – svaki mjehurić u sirovoj smjesi jedna je rupica u gotovoj rozati. Okusu to nimalo ne smeta, ali vizualni dojam jako pati pa – iako sam inače od puno jednostavnijih rješenja – ovdje se uvijek potrudim.
  • Rozulin je stvarno ključan korak. Aroma mu je prekrasna i volim dodati žličicu tog likera i netom prije posluživanja, preko gotove rozate.
  • Ako želite da vam po vrhu ostane što više karamela, super je koristiti ovakav kalup kao što je na slikama. On ima udubljenja u kojem se karamel fino zadrži. (Ali može i bilo kakav kalup – ovo je baš nijansa). Ovakvi kalupi kao sa slike jako su dobri za zadržavanje karamela, ali prati ih i pomalo problematično izvrtanje iz kalupa. Što je rozata manja, to ju je lakše prevrnuti pa su za početnike idealne individualne porcije.

rozata damijenestoslatko

Planirala sam vam ovaj post pustiti zajedno s epizodom o Dubrovniku koju je europski TV kanal Arte kojem je u fokusu kultura u svim oblicima snimao u Dubrovniku prošle jeseni, ali emisija još nije izašla, a sad je vrijeme ruža i rozulina pa više neću čekati. Za tu sam se prigodu naime posebno pripremila i… Zaboravila u mješavinu za rozatu staviti šećer #StoryOfMyLife

Sva sreća pa sam shvatila na vrijeme i pripremila još jednu dozu “kako Bog zapovijeda”. A to vam pišem iz dva razloga

a) da znate da u kuhinjskim katastrofama nipošto niste sami i…

b) da vam kažem da je čak i bez šećera (obilato prelivena karamelom doduše) bila odlična.

Dečki koji su snimali bili su uvjereni da, kad nitko ne gleda, sav karamel pojedem sama, ali na kraju sam u toj raboti ulovila (čak i aparatom) – muža ツ

rozata rožata

ROZATA ROŽATA

Imate li i vi neki trik za rozatu? Javite u komentarima – male tajne velikih majstora uvijek dobro dođu.

ROZATA

(Za jednu veću rozatu (kalup zapremnine 1 l) ili 6 manjih)
RECEPT IZ KUHARICE PANTARUL DOMA

maslac za premazivanje kalupa

KARAMEL
70 g kristal šećera
40 ml vode

ROZATA
3 jaja
2 žumanjka
70 g kristal šećera
300 ml mlijeka
150 ml slatkog vrhnja
1 žlica ekstrakta vanilije
1 žlica likera od ruže

Kalup zapremnine 1 l premažite maslacem samo po stijenkama, dno ne treba. Ako želite, možete peći i zasebne porcije rozate, ovisno o veličini zdjelica koje koristite, bit će ih 8 do 10. Zagrijte pećnicu na 160 ˚C.

U lončić stavite šećer i vodu pa kuhajte na srednje jakoj vatri sve dok voda ne počne stvarati mjehuriće, a zatim i isparavati. Šećer će početi tamnjeti i kad dosegne jantarnu boju meda, maknite ga s vatre i odmah ulijte u kalup za pečenje rozate. Okrećite kalup tako da se karamel ravnomjerno rasporedi po dnu i budite brzi jer se vrući karamel u kontaktu s hladnim kalupom vrlo brzo stvrdne.

U zdjelu stavite jaja, žumanjke i kristal šećer pa pomiješajte pjenjačom ili vilicom, sasvim lagano, tako da se stvara što manje mjehurića.

U loncu srednje veličine zagrijte mlijeko i vrhnje da budu mlaki pa ih uklonite s vatre.

Lagano u jaja ulijte zagrijano mlijeko i vrhnje, neprestano miješajući. Dodajte ekstrakt vanilije i žlicu likera od ruže.

Kako bi vam rozata bila glatka i bez mjehurića, procijedite je kroz najfinije sito koje imate, po potrebi i više puta, kako biste uklonili sve mjehuriće zraka. Ako u ovoj fazi u mješavini ima mjehurića, poslije će u rozati biti rupica.

Pažljivo ulijte mješavinu za rozatu u pripremljeni kalup i ostavite ga po strani dok pripremite parnu kupelj.

Uzmite duboki pleh, no bolje je da izbjegavate one plehove koji dolaze u setu s pećnicom, preveliki su za jednostavno rukovanje. Na dno pleha stavite preklopljenu kuhinjsku krpu pa na nju postavite kalup s rozatom.

Ulijte dovoljno vruće vode da dođe barem do polovice visine kalupa s rozatom i sve zajedno stavite u pećnicu na 40 – 50 minuta. Ako pečete pojedinačne porcije, ovisno o veličini zdjelica, već i 30 minuta može biti dovoljno. Rozata je gotova ako iz nje ne izlazi tekućina kad joj površinu probodete tankim nožem.

Ostavite rozatu da se ohladi u kalupu do sobne temperature, a zatim je okrenite na tanjur i ostavite u hladnjaku nekoliko sati ili preko noći.

Kako biste je lakše izvadili iz kalupa, prođite nožem oko ruba i kalup cijeli malo umočite u vruću vodu te ga ostavite tako 2 minute. Stavite tanjur na vrh kalupa i brzim pokretom preokrenite kalup tako da rozata ispadne na tanjur.

Rozatu poslužite izrezanu na komade i prelivenu s još malo karamela i likera od ruže.

PRIPREMITE UNAPRIJED: Rozatu možete napraviti i tri dana unaprijed pa čuvati u hladnjaku do posluživanja.

 

You may also like

5 komentara

Ina 17/05/2021 - 7:21

Ovo ne može proći bez komentara. Napokon da me netko razumije kad kažem da je “jetrica” nejestiva. Ovaj rp i po ovim uputama vrijedi pokušati. Hvala ❤️

Reply
Daniela Vulama 17/05/2021 - 23:17

Izgleda super

Reply
Daniela Vulama 29/05/2021 - 22:00

Predobro izgleda?

Reply
Barbara 05/06/2021 - 15:37

Draga Anamarija, upravo sam je stavila peć. I ja sam odavno usvojila ovo “peć” je u špaheru, jer mi je nekako lakše tako. Naravno, isto u banjamariji. Vjerojatno bi se moja mama i tetka protivile tome jer su je one uvijek kuhale na kolu u banjamariji.
Ono što čini u mene razliku je da je ja dobro zatvorim folijom. Mama mi je imala i kalup, baš za rozatu, s pokrivom kojim se on totalno zaklopi.
Još jedna mala razlika. Stavljam malo korice gratanoga lemuna.
Baš je nisam odavno činila i veselim se kako će ispast. (s rupicama ili bez) Vaša me ostavila bez daha. To je to 🙂

Reply
Anita 23/12/2023 - 23:36

Hvala na divnom receptu. A za nas obične kontinentalne smrtnike, što možemo staviti umjesto likera od ruže? Samo vaniliju? Jednostavno ne znam gdje da ga nabavim, a i ako ga nabavim ostatak će stajat godinu dana u špajzi jer ga vjerojatno nećemo koristiti za ništa drugo. Znam da je originalna rozata s ružom, ali možda mojim kontinentalcima ne bi smetalo i bez…?

Reply

Leave a Comment