Imala sam vam namjeru pričati o nečemu sasvim desetom, o nečemu za što vam trebaju četiri sastojka i žlica, o nečemu što je prošli vikend kad mi je došlo par prijateljica da proslavimo rođendan nestalo brzinom svjetlosti. Htjela sam vam o tome pričati jer sam se još jednom, upravo zbog tog rođendana, uvjerila da su jednostavne stvari ujedno i najbolje. Učinila sam taj dan dvije stvari za koje mi je mama izričito rekla da ih ne radim: eksperimentirala sam na dan kad dolaze gosti i počela sam kuhati u nepripremljenoj kuhinji. Bez obzira na oba neposluha, torta je bila ok. Treba napomenuti da sam pola dana slagala četiri sloja biskvita i dvije kreme koje su proklizavale jedna preko druge, a torta je na kraju bila samo to : ok. S obzirom na uloženi trud, trebala je biti : wow. Ali ne, ona je bila čisto : ok. Bez obzira što je bila vizualno zanimljiva, okusom me baš nije oborila s nogu pa sam zaključila da nema potrebe da vas davim s njom. Ima bržih, jednostavnijih i ukusnijih stvari. Koji dan kasnije za druge goste napravila sam browniese koje sam doslovce sklepala u 15 minuta i oni su bili puno više nego ok. Kad usporedim onu tortu s njima, browniesi vode jedno 200 : 0.
Razlog zbog kojeg vam ne pišem o toj jednostavnoj stvari za koju vam trebaju četiri sastojka i jedna žlica jest taj što tu malu divotu nisam stigla slikati, a nemam vam običaj podastrijeti tekst bez slike. Prema tome, tu kombinaciju bogom danu za partyje čuvam kao asa u rukavu, a danas se bavimo drugom temom koja se krije pod naslovom scones.
Scones su mala peciva koja su podrijetlom iz Škotske, a jedu se u UK-u, SAD-u, Australiji i na Novom Zelandu. Brzo su gotova, a dobro podnose i zamrzavanje pa ih možete ispeći, gurnuti u zamrzivač i po potrebi grijati u pećnici (jako zgodno za brzi doručak). Onaj sitni grammar nazi koji čuči u meni ne može odoljeti, a da vam ne spomene da se riječ « scones » može izgovarati na dva načina : kao [skonz] i [skounz].
Često sam na njih znala naletjeti na internetu i u raznim kuharicama i uvijek bih promislila : « dobro, sljedeći put » i na kraju ih nikad nisam napravila. Sve do ovog ljeta. Nešto što je primarno namijenjeno doručku ja sam napravila u osam sati navečer ( ?!), a najbolji dio je uslijedio sutradan kad sam se spustila u vrt slikati rezultat. Zbunjeno-zabavljeni izraz lica mog susjeda koji me ugledao s aparatom nad sitnim pecivima i žlicom mermelade bio je … kako da to kažem ? Neprocjenjiv 🙂
Za 12 do 15 kom
- 500 g glatkog brašna
- 2 žlice kukuruzne krupice
- 2 žlice praška za pecivo
- 2 žlice šećera u prahu
- 1 žličica soli
- 110 g maslaca
- 300 ml mlijeka
- 1 jaje
- maslac i marmelada (za posluživanje)
- Ugrijte pećnicu na 180 °C i pleh obložite papirom za pečenje.
- Prosijte brašno u posudu pa mu dodajte kukuruznu krupicu.
- Dodajte prašak za pecivo, šećer i sol pa zatim dodajte maslac. Utrljajte ga prstima u brašno dok mješavina ne počne nalikovati krušnim mrvicama.
- U sredinu mješavine dodajte mlijeko i vilicom pomješajte sastojke.
- Rukama umijesite tijesto pazeći da ne pretjerate s mješanjem. Trebate dobiti tijesto srednje čvrstoće. Po potrebi dodajte još mlijeka ili brašna – tijesto se ne smije lijepiti.
- Na lagano pobrašnjenoj površini izvaljajte tijesto na 3 cm debljine.
- Izrezujte krugove promjera 5 cm i stavite ih na papir za pečenje.
- Lagano istucite jaje pa njim premažite dobivene krugove. Pecite ih 15 – 20 min dok ne poprime zlatnu boju
Napomena:
– po želji u tijesto možete ubaciti šaku žutih ili crnih grožđica, sušenih brusnica, sitno sjeckanih sušenih marelica, datulja ili suhih šljiva.
– Englezi ovo jedu s kombinacijom vrhnja i marmelade – ako je netko probao nek’ mi javi kakvog je to okusa.
0 comment
Tak i ja svaki put kad naletim na ovo, kazem idući put. 🙂 A ful me zanima i napravit ću ih jedanput svakako. Super izgledaju ovi tvoji! Ali mene zanima i torta!
hvala ti 🙂 a o torti si vec sve saznala pa se necu ponavljat 🙂
moja dobra prijateljica engleskinja tvrdi da je tocan naziv SKONZ. al ona je iz fine familije i kaze da skounz govore samo neuki i nizi slojevi :). e sad….
na blogu sam objavila i njen super jednostavni recept a ovaj tvoj mi se cini jos malo zanimljiviji i bas po mojem ukusu i to zbog kukuruzne krupice! mislim da cu ga isprobati 🙂 i to skoro! i da, ja sam ih u engleskoj jela samo s maslacem i / ili marmeladom a ova frendica kaze da njoj scones idu najbolje uz marmeladu od jagode.
i nadam se skorom receptu za brownies 🙂
ima prijateljica vjerojatno pravo, u rjecnicima se obicno nalazi ovo /skonz/ jer vecina ljudi govori tako 🙂 a recept za brownies je vec tu, samo treba kliknuti na link 🙂
Vezano uz vrhnje i marmeladu. To je fantasticno.
Imam tortu koja se namaže marmeladom i preko nje kiselim vrhnjem. Nakon što biskvit upije višak tekućine iz kiselog vrhnja, ostane pomalo sirasti okus, nešto poput mascarponea.
A ima i onaj film: kajmak i marmelada 🙂
e hvala – ovo mi je dalo ideju – mascarpone i mermelada su meni super kombinacija – mozda nesto takvo… 🙂
Hej, stranica nova ti je odlična.. 🙂 Scones i fotografije su ti divni, a situacija sa rođendanskom tortom mi je itekako poznata.. samo ću ti reć – kad sam poslužila tortu ljudima, biskvit se odvajao od kreme, tako da su u ruci svi imali po komad tankog biskvita i komad tvrde kreme, iako, kažu da im je bilo jako fino. Meni to nije bila utjeha.. :/
hvala, drago mi je da ti se svidja :))) a joj…suosjecam za tortu 🙂 ova moja je bila tehnicki ok, sve je bilo na mjestu i sl, ali jednostavno mislim da bi nesto u sto je ulozeno toliko vremena trebalo imati bolji okus
prvi put čujem da se scones mogu izgovarati i skonz i to mi zvuči tako čudno… :)) volim ponekad eksperimentirati s kolačima kad mi dolaze gosti, a to je zato što mi uvijek dolaze skoro isti gosti pa im ne mogu stalno služiti iste kolače 🙂 ali slažem se s tim da, kad su gosti u pitanju, treba ići na sigurno s provjerenim receptima 🙂
scones izgledaju super i jako mi se sviđa što se mogu zamrznuti :))
Savršeno izgledaju i baš sam se nadala da će ovaj recept biti objavljen. 🙂
Ni ja ih nikad nisam radila ali sad više nemam isprike kad imam ovaj recept.
Inače meni je jedna od najmoćnijih kombinacija napuniti palačinke pekmezom od šljiva i kiselim vrhnjem. To je savršeno, tako da ta kombinacija mora i ovdje dobro funkcionirati. 🙂
@josipa: ne znam bi li ovo bas izvadila gostima, a mozda i bi za neku fora cajanku, nekome neustogljenom, why not 🙂
@natasa: e voljela bih probati sve te vrste i podvrste vrhnja… u planu je 🙂
@jana: meni je tijesto bilo ok i nije se lijepilo, probaj, fini su 🙂
@andrea: e draga, hvala na tom tipu, morat cu onda probati. 🙂
2 žlice praška za pecivo?
Jel greška ili…nekako sam navikla na žličice.
@krumpirka: hvala na savjetu! to mi je i prošli put ila želja, ali nekako nije bilo dovoljno vremena za sve… nadam se novoj prilici 🙂
@nives: vjerujem, ali, ne, nije greška. Ide jako puno praška za pecivo. 🙂
Jedna vrećica praška sasvim je dovoljna. Meni su ispali savršeni, s maslacem i džemom od višanja.
moze vjerojatno i s manje praska, ali svi recepti na koje sam naisla su koristili dosta praska pa taj dio nisam mijenjala. U svakom slucaju, drago mi je da ti se svidjaju! 🙂
Irci su ti strasno ponosni na te sconse.. U svakom kaficu, u kojem sam bila, stalno su oni na repertoaru, a posluzuju u kombinaciji sa mermeladom i blago tucenim, nezasladjenim slatkim vrhnjem;)
ne znam kakvi su u tebe, ali irski sconesi nisu bas slatki i dosta su prkhi (citaj:tvrdi) izvana.. meni su bili suuper, pogotovo kad dodas malo vrhnja i puuno mermelade;))
Ajmo u Irsku 🙂