Trebala sam napisati mmmmmekane, ali Googleu se to ne bi svidjelo pa kako ipak ne mogu odoljeti, evo ovdje: mmmmekane i brze fritule.
Iako je veljača, uopće vam nisam planirala pisati o priklama (fritulama) jer imam nešto drugo prženo na umu i na hard disku, ali ove su se fritulice jednostavno nametnule (a imam i još neka tijesta u pripremi za sljedeći newsletter pa se svakako prijavite ako volite ovakve stvarčice). Neki dan pokupila sam Karmen iz vrtića gdje se nije baš proslavila s jelom pa smo – naravno – jeli još malo doma i onda je proradio mali apetit.
– Mama, ja bi prikle.
– Brašno, jaja, cukar, ulje… broji odmah majčinski mozak.
Ali znamo da poimanje marende jednog vrtićarca ne uključuje i sat vremena koliko otprilike treba da se digne tijesto pa verzije s kvascem nisu dolazile u obzir. U maloj crnoj bilježnici već neko vrijeme imam zapisan svekrvin recept za fritule s jogurtom i sad je za njega bio pravi čas. Jedino sam umjesto čvrstog jogurta upotrijebila grčki jer sam samo njega imala, ali toliko mi se ova verzija sviđa da ću na njoj i ostati.
Najbolji dio – sve je gotovo za 15 min i miješanje smjese toliko je jednostavno da je prikladno i za male pomagače.
Poslije zajedničkog miješanja, došlo je vrijeme da uživamo u plodovima tog gastronomskog napora.
Bacila se Karmen zdušno na prikle, ali – kao da nije moje dijete – pažljivo je sa svake uklonila one male rogove kojih uvijek ima i koji su najbolji znak da je priklica domaća. Kad je sve osim tih nesretnih rogova počistila s pjata, kaže mi sva ozbiljna: Nisam gladna.
#štoreći
A vi što kažete? Rogovi – za ili protiv?
MEKANE I BRZE FRITULE S JOGURTOM
Za 25 komada, po potrebi udvostručite smjesu
- 1 jaje
- 1 grčki jogurt (125 g)
- prstohvat soli
- 1 vanilin šećer
- 1 žlica šećera
- malo cimeta
- korica 1/2- 1 limuna
- 100 g glatkog brašna
- 1/2 vrećice praška za pecivo
- suncokretovo ulje za prženje (točna količina ovisi o veličini lonca koji koristite)
U zdjeli pomiješajte jaje, grčki jogurt, sol, vanilin šećer, šećer, cimet i koricu limuna.
Zatim dodajte brašno i prašak za pecivo pa umutite tako da dobijete glatku smjesu.
U loncu debljeg dna zagrijte ulje za prženje – trebalo bi ga biti 10-ak cm u visinu. Kad se ulje zagrije, malom žličicom vadite smjesu i ubacujte je u lonac. Ako želite fritule bez “rogova”, smjesu vadite dvama žličicama umočenima u vruće ulje – tako će smjesa lako spuznuti sa žličice i dobit ćete okrugle fritule.
Kad vam fritule porumene s jedne strane, okrenite ih vilicom na drugu i kad su gotove, odložite ih malo na salvetu ili kuhinjski papir da se ukloni višak ulja.
Najbolje su dok su još tople, s malo šećera ili čak marmelade ili čokoladnog preljeva – što god vam srce želi.
BONUS – MALI SAVJETI ZA PRŽENA TIJESTA:
- Pripremite sve što vam je potrebno prije nego što počnete pržiti (kad fritule već gore, prekasno je za traženje salveta u stražnjem ormariću). Dakle, prije nego što prva fritula zapliva u ulju, neka vam pri ruci svakako bude pribor kojim ćete vaditi fritule i tanjur obložen kuhinjskim papirom.
- Vatra ne smije biti prejaka tako da vam fritule/krafne/štoliveć pržite ne zagore, ali nemojte ni da bude preblaga jer će dugim prženjem fritule popiti puno ulja.
- Temperatura ulja je ok ako vam fritula ispliva na površinu par sekundi nakon što ste je ubacili u ulje. Naravno, ako pritom jako brzo dobiva boju, onda je prejaka pa treba malo maknuti lonac s izvora topline i smanjiti jačinu.
- Pogađanje prave temperature ulja možete skroz izbjeći ako imate kulinarski temometar – stavite ga u lonac i kad ulje par minuta održava konstantnu temperaturu od 175-180 C – to je to. No može se i bez njega – nakon nekoliko prženja, upoznat ćete dobro svoj štednjak i steći osjećaj i bez točnog broja.
- Sva pržena tijesta nakon prženja treba kratko odložiti na kuhinjski papir kako bi se uklonio višak masnoće.
2 komentara
Mmmmm, apsolutno nesto za mene! A roscici – zasto da ne?
Eto, sad moram ustati da ih napravim ?
Roščići daju šarm! 🙂