Glad broj 1: glad za priganim jajima.
Dogodi se tako da usred finog restorana punog kojekakvih tartara, raviola, svježe ribe i zasitnih kolača, dotjeranih ljudi i zvukova jazz obrada poželiš jednostavno prigano jaje. Negdje između poliranja dvije čaše za likere [koje jedva čekaš zamijeniti drugima, ali nigdje naći prikladne i kojima prst moraš pažljivo uvući sve do dna onog bubnja da ne bi ostale one glupe crte od vode] i navirivanja u knjigu rezervacija nos iz smjera kuhinje uhvati dašak nečega što te podsjeti na tavu s dva netom prigana jaja koja te gledaju kao dva nasmijana oka. Halucinacije uzrokovane nedostatkom vlastite kuhinje u kojoj bi čovjek s mirom mogao napraviti sendvič ili prigati jaja ne traju srećom dugo, ali i to kratko je dovoljno da propitaš vlastitu lucidnost. I čim to učiniš, shvatiš da je žudnja za jednostavnim stvarima najnormalnija na svijetu i da je krajnje vrijeme da počneš obilaziti susjede da ti daju pristanak za građevinske radove potrebne za kuhinju.
Glad broj 2: glad glave.
Ostale želje manje se tiču želuca i priganih jaja koja se smiju, a više glave. Nakon suludog perioda (a koliko je točno sulud bio shvatila sam tek sad kad stvari dolaze na svoje) u kojem nije bilo šanse pogledati film, pročitati knjigu ili uopće razmišljati o kakvom online tečaju ili drugom intelektualnom nastojanju sad sam ogladnjela za knjigama, francuskim filmovima i raznim autodidaktičkim sajtovima. Knjige gutam kao Amerikanci kikiriki maslac, a kod filmova je izbor pao na maraton svega što je Audrey Tautou ikad snimila. Casse-tête chinois preporučam za lagano popodnevno opuštanje, a Thérèse Desqueyroux za dane kad ste feministički nastrojeni. Samoukost je zasad ograničena na neke foto tutoriale.
Glad broj 3: glad za informacijama o knjizi (tj. čista kurioština)
Za razliku od knjiga, ono za čim pak ni najmanje ne žudim jest knjigovodstvo (svetogrđe je da u sebi uopće sadrži riječ knjiga). Vrlo naivno u duhu parole ‘Ma sve se to može’ mislila sam da je kod pisanja knjige najteži dio – napisati knjigu. I živjela sam u tom uvjerenju sve dok tu istu knjigu nije trebalo srediti s knjigovodstvene strane. Primke, kalkulacije, stope PDV-a, međuskladišnice, veleprodajne i maloprodajne jedinice, otpremnice, ponude, rabati, OIB-ovi i računi. E, to je ono za čim nisam gladna i živo me boli đon za sve te brojke i papire. Ali našu državu ne boli pa se eto i time treba pozabaviti, a mene zapravo jedino zanima kamo te knjige putuju. Tu mi jako fali neposrednost weba i bloga na kojem odmah imam povratnu informaciju. Za neke knjige znam gdje su – Pula, Osijek, Zagreb, Split, Kastav, Rijeka, New York, Njemačka, Hong Kong, Madrid, Moskva, Australija – polako ali sigurno knjižice putuju. A za druge se još nekako nadam da će se javiti mailom i reći da su sretno doputovale. Najbolja stvar od svega je da je baba postala celebrity – zaustavila ju je jedna žena neki dan na putu i pitala je li ona ‘grandmother from the cookbook’. I to kakva grandmother! ?
Glad broj 4: kad si na dijeti
Trenutačno nisam jer eto #nedamise (vidim da je to postao polularan hashtag pa rekoh da i ja budem malo moderna), ali onda kad jesam naravno da je jedino što želim – jesti. I usprkos općem uvjerenju, kad si na dijeti, ne moraš živjeti od posnog sira i zobenih mekinja. Možeš jesti i souffle. Porquoi pas? Bitno je samo da strpljivo (i savjesno tj. bez zabušavanja) brojiš kalorije i ne prelaziš dnevni limit koji si zadaš. Idealna metoda za sve nas kojima je pomisao na strogo propisanu dijetu ravna vizijama apokalipse. A zašto vam sve to sad pišem kad sam okružena već spomenutim tartarima, raviolima, svježom ribom i zasitnim kolačima? (btw, ravioli su od kakaa, punjeni mermeladom od ljute naranče i posluženi s pačjim prsima u hladnom umaku od vanilije) Pa eto zato jer mislim da sam vam nešto dužna. Uz restoran i knjigu i sve živo o čemu sam pisala u zadnje vrijeme ostali ste prikraćeni za ono zbog čega ste u nekom trenutku ovamo i došli – recept.
Da se pošteno iskupim, evo kolekcija od četiri dijetna recepta s izračunatom kalorijskom vrijednošću – svi su bili dio editoriala koje sam ove zime,u 2. mjesecu poznatom i kao sezona karnevala i izgladnjivanja, snimala za dubrovački prilog Moskar. Ukusni su i lagani i bez obzira na to što sam ih ovdje deklarirala kao niskokalorijske, ništa vas ne priječi da ih uključite u standardni repertoar jer su daleko od bljutave hrane koju obično vezujemo uz dijete.
Da imam kuhinju, vjerojatno bih si ih pripremila u ove vruće ljetne dane. Ili bih možda poslušala ćejf i napravila ona prigana jaja.
Ražnjići od piletine i karfiola
(Ako vam se ne da nabadati meso i karfiol na ražnjiće, jednostavno ih stavite na pleh i stavite u pećnicu.)
Za 12 ražnjića (6 osoba; 160 kcal po osobi)
Za marinadu:
- 90 ml suhog bijelog vina
- 90 ml umaka od soje
- 1 žlica smeđeg šećera
- svježe mljeveni crni papar
- 2 zdrobljena češnja češnjaka
- prst svježeg đumbira (nariban)
Za piletinu i povrće:
- 600 g pilećih prsa, narezanih na kockice
- glavica karfiola
- 1 srednji ljubičasti luk
- Pomiješajte u lončiću sve sastojke za marinadu i pustite da provri. Kuhajte na laganoj vatri dok pola ne ishlapi. Prelijte marinadu u posudu pa u nju rasporedite piletinu. Karfiol razdvojite na komade, a luk narežite na četvrtine pa i njih dodajte u marinadu. Ostavite barem pola sata.
- Zagrijte pećnicu na 200°C i obložite pleh papirom za pečenje. Nanižite piletinu, karfiol i luk na štapiće pa ih složite na pleh. Prelijte ostatkom marinade i pecite 30 do 35 minuta.
Pire od graška
Ovo je u ne-light verziji najbolje napraviti s mascarponeom (kako to radi Nigella Lawson koja nikad ne brine za kalorije), ali sasvim fino funkcionira i s grčkim jogurtom. Idealan je prilog lososu s grila.
Za 3 osobe (140 kcal po osobi)
- 450 g zaleđenog graška
- 1 velika žlica grčkog jogurta
- 1 češanj češnjaka
- sol
- svježe mljeveni crni papar
- Skuhajte smrznuti grašak prema uputama na pakiranju. Stavite ga u blender i miksajte dok ne dobijete pire. Dodajte malo grčkog jogurta. Prostisnite jedan češanj češnjaka pa umiješajte i njega.
- Posolite i popaprite po ukusu.
Salata od slanutka i feta sira
Za četiri osobe (160 kcal po osobi)
- 1 luk
- 2 češnja češnjaka
- 1 žlica maslinova ulja
- 1 svežanj peršina
- 300 g kuhanog slanutka ili slanutka iz konzerve
- 50 g feta sira
- sok pola limuna
- prstohvat mljevenog čilija
- sol i papar
- Sitno nasjeckajte luk i češnjak. U tavi ugrijte maslinovo ulje pa zažutite luk, dodajte češnjak i držite na vatri još minutu-dvije. Maknite s vatre i pustite da se ohladi.
- Sitno nasjeckajte peršin pa ga pomiješajte sa slanutkom. Zdrobite i feta sir po vrhu pa dodajte proprženi luk, limunov sok, čili, sol i papar. Dobro promiješajte.
Soufflé od grčkog jogurta
Za šest osoba (95 kcal po osobi)
- 150 g grčkog jogurta
- 3 žumanjka
- 3 žlice brašna
- prstohvat soli
- 1 vanilin šećer
- 3 bjelanjka
- 50 g šećera
- prstohvat praška za pecivo
- Ugrijte pećnicu na 180°C i premažite keramičke posudice maslacem.
- U zdjeli pomiješajte jogurt, žumanjke, brašno, sol i vaniliju. U drugoj zdjeli tucite bjelanjke dok ne dobijete čvrsti snijeg, zatim postupno dodavajte šećer i prašak za pecivo.
- U mješavinu s jogurtom prvo dodajte 1/3 tučenih bjelanjaka i miješajte dok ne bude jednolično. Zatim vrlo pažlivo dodajte i ostatak bjelanjaka pazeći da ne splasnu.
- Ulijte smjesu u zdjelice, stavite zdjelice na pleh i pecite 15-ak min, dok ne porumene na rubovima. Za puni dojam, poslužite odmah jer će soufflé vrlo brzo splasnuti, ali ako i ne stignete s njim do stola prije nego što splasne, bez brige, i dalje je jednako ukusan.
6 komentara
Da li bi bilo u redu jesti sufle i kasnije, kad se ohladi?
Soufflé neće biti tako reprezentativan kad se ohladi, ali bit će sasvim ukusan 🙂
Je li može soufflé ići u silikonske kalupe ili moraju biti baš keramičke posudice? Jedva čekam isprobati ih
Malo je nezgodno poslije sa souffléom jer ga se ne može prebaciti prije nego što splasne. Ja bih ipak išla na posudice u kojima će se i posluživati.
Može li se umjesto brašna staviti bademovo brašno ili mljeveni orasi?
Ja dosad nisam pokušavala, ali mogli biste možda probati s vrlo fino mljevenim bademovim brašnom – bitno je da su čestice lagane tako da se souffle moze napuhati. Ako isprobate, svakako mi javite kako je uspjelo.