Da blog pišem na engleskom, dio naslova ovog posta bio bi ‘life update’. No kako se u ovom slučaju moje misli materijaliziraju pred vama na hrvatskom, možda bi jedno dubrovačko ‘kenova’ bilo prikladnije.
Pa krenimo nekim redom. Dane mi uglavnom zaokuplja gospođica Karmen pa je pošteno da nju smjestimo u prvi odlomak. U fazi je kad se diže na noge i kad je zanima sve što ne bi trebalo: utičnice i cipele koje se ne pospreme isti tren u ormarić su joj favoriti, a nije joj mrsko ni rastaviti cokle na kuhinji, tu i tamo prodrmati papirnatu lampu kad prođe kraj nje, zaviriti u printer, provjeriti stabilnost usisivača, cjediljku koristiti u svojstvu šešira i sl.
O ljubavi prema kalupima za kolače koje mama *sasvim slučajno* drži na najnižoj polici u kuhinji da ne govorimo.
Osim toga, trenutačno smo u procesu dodavanja još pokojeg zuba u arsenal pa ima i boljih i lošijih dana. Sve u svemu, radi sve male nepodopštine koje se očekuju od djeteta njene dobi i makar me nekad toliko iscrpi da se samo srušim skupa s njom na rano spavanje, sretna sam i zahvalna da je sve tako kako jest. Zbog tog kokošjeg odlaska u krevet i kasnim dan i pol s potom u odnosu na ono što sam vam na Facebooku obećala.
Drugo, ono vrijeme koje ne sprječavam lomljenje teškom mukom stečenih zuba provodim raznoliko. Najviše zapravo rješavam zaostatke od kojih me neki prate i po godinu dana, a paralelno radim raduckam i na jednom novom projektu za koji mislim da bi se dobrom dijelu vas mogao svidjeti. Sve se to nadam zavšiti u narednih 15ak dana i kao školarac neopterećeno krenuti u novu godinu (jesen me ionako puno više inspirira na nove početke nego nekakav 1.1.). Trudim se redovito vježbati, a to baš nije kompatibilno s velikim količinama kolača tako da ovo ljeto zapravo i nisam puno pekla.
No na scenu su stupile šljive i poremetile svu disciplinu. Prvo sam se raspištoljila s knedlama, a onda me i ovaj kolač od šljiva zaveo jednostavnošću recepta. A šljive su dužice, prava starinska sorta. Naime, Karmenin fizioterapeut živi u Konavlima i osim što je stručnjak za rad s djecom, ima zlatne ruke i kad je u pitanju poljoprivreda. Kod njega kupujemo domaća jaja, a povremeno nas iznenadi i nekim voćem ili povrćem, naročito onim koje Karmen voli. Tako nas je nedavno s vježbi ispratio s vrećom punom šljiva. Otud i moja pomama za tim voćem ovog ljeta.
Za mali znak pažnje odlučila sam mu ispeći kolač od šljiva i to baš njegovih. Jedna velika doza za njega i obitelj, a druga, upola manja (ova na slikama) za nas. Kako u zadnje vrijeme često tražim prečice, tako mi se i ovaj recept u kojem se uopće ne pali mikser učinio kao pravo rješenje.
Ali recept je pomalo lud, barem ja još ovakav nisam vidjela. Pronašla sam ga u kuharici (koju toplo preporučam) Dorie Greenspan: Baking – From my Home to Yours. Da puno ne duljim i ne ponavljam se, bacite oko pa ćete vidjeti da procedura nije baš standardna.
A rezultat? Wow. Sočne, slatke šljive pomiješane s maslacem na dnu, a odozgo mekano tijesto nalik na biskvit. Bili su nam popodne prijatelji u posjeti i kolač sam poslužila s malo sladoleda (ok, ok, Ledo šlaga iz čašice, nema mjesta ni za iglu u frizeru zbog silne dječje hrane) sa strane, a to bih i vama preporučila.
KOLAČ OD ŠLJIVA
Prema receptu Dorie Greenspan iz kuharice Baking: From my Home to Yours
Doza za stakleni pleh dimenzija 22×30 cm
ZA VOĆE:
- 800 g šljiva
- 60 g šećera
- 1 burbon vanilin šećer
- 1 žličica cimeta
- 1/2 žličice mljevenog đumbira
- 1/2 žličice mljevenog kardamoma (možete i izostaviti ako nemate)
ZA KOLAČ:
- 120 g maslaca
- 120 g glatkog brašna
- 110 g šećera
- 1 burbon vanilin šećer
- prstohvat soli
- 2 žličice praška za pecivo
- 240 ml mlijeka
UPUTE:
Šljive operite, prepolovite ih i odstranite im koštice te ih u zdjeli pomiješajte zajedno sa šećerom, venilin šećerom, cimetom, đumbirom i kardamomom. Dobro izmiješajte i ostavite sa strane da se sastojci prožmu.
Ugrijte pećnicu na 180°C. Maslac narežite na nekoliko komada pa ga stavite u pleh i potom u pećnicu da se rastopi, trebat će mu 4-5 minta.
U drugoj zdjeli pomiješajte brašno, šećer, vanilin šećer, sol, prašak za pecivo te na kraju ulijte mlijeko. vilicom ili pjenjačom miješajte dok ne dobijete glatku smjesu, nešto gušću nego za palačinke.
Izvadite pleh iz pećnice, u rastopljeni maslac ulijte pripremljeno tijesto (po rubovima će se odmah malo stisnuti) i po vrhu rasporedite šljive zajedno s gustim sirupom koji je nastao od njihova soka. Kasnije će šljive i sirup potonuti na dno, a po vrhu će biti sočan biskvit.
Pecite cca 50 min, dok se po vrhu kolača ne uhvati zlatno smeđa korica. Možete provjeriti je li kolač gotov tako da u sredinu zabodete tanki nož – ako na njemu nema tragova, pečenje je završeno.
NAPOMENE:
- U odnosu na original, promijenila sam samo jedan začin (umjesto mljevenog korijandra koji baš ne volim stavila sam kardamom koji mi se odlično slaže sa šljivama)
- Ovo je poprilično velika doza. Kolač od šljiva koji vidite na slici zapravo je samo pola ove količine i pečen je u okruglom kalupu promjera 23 cm.
- Podjednako je dobar i topao i hladan, ali čini mi se da je najbolji još mlak uz kuglicu hladnog sladoleda.
- U tijesto možete dodati i malo ekstrakta badema, ja ga nažalost nisam imala pri ruci.
Kolač od šljiva
1 comment
Draga Ana-Marija, kolac je odlican! Ispao mi je super iz prve 🙂 Sve sam pratila, osim sto sam u sljive stavila Muscovado secer, a i same sljive su bile iz frizera. Ali pojelo se sve. Doza je za jedne goste, sutrasnjima cu morati nesto drugo smisliti… Ugl, hvala!