Bazga u tempuri

by Ana-Marija

Preživjeh sve ono o čemu sam vam kukala u prošlom postu i trenutačno vam tipkam iz Dubrovnika. Jučer sam pola dana provegetirala, a navečer me V.I.P. vodio na sushi. Osim pravog sirovog sushija (koji obožavam), jeli smo i neke varijante za strašljive, s kozicama u tempuri i sl. pa mi je zapravo palo na pamet kako ne bi bilo loše početak ovog obećanog posta posvetiti upravo tempuri kao načinu pripreme.

Dosad sam na blogu samo jednom radila tempuru i isto je u igri bilo cvijeće  (cvjetovi tikvica/fiori di zuccha/pupatori). Ali to ni-ka-ko ne znači da je tempura rezervirana za cvijeće – taj način pripreme možete koristiti za sve što biste inače pohali. Jer tempura i jest japansko pohanje. Ljepota i razlika tog načina pripreme u odnosu na klasično pohanje leži u hrskavosti tijesta u koji umačete povrće/ribu/što li već pohate.

A kako dobiti hrskavu, prozračnu, čipkastu koricu, a ne oklop nalik palačinki? Jednostavno. Ne želiš palačinku? Radi sve obrnuto nego kad radiš palačinke.

Kažu da smjesa za palačinke mora odležati – tempura ne smije. Radite je neposredno prije prženja.

Smjesu za palačinke treba izmiješati tako da u njoj nema grudica – tempuru treba miješati što manje i grudice od brašna nisu ni najmanji problem. Tradicionalno se tempura priprema u maloj količini i miješa se štapićima za jelo, tek toliko da se sastojci povežu.

Osim navedenog, najvažniji element tempure jest hladna voda i to po mogućnosti mineralna gazirana. Smjesa za tempuru treba biti ledeno hladna, a to se može postići na dva načina. Prvo, treba koristiti ledeno hladnu vodu (gle čuda), a drugo, ledenu temperaturu smjese možete održati tako da posudu u kojoj ste zamiješali tempuru smjestite u još jednu veću posudu punu leda. Funkcionira.

Povrće/ribu/meso/cvijeće koje namjeravate umakati u tempuru ne smije biti nimalo vlažno pa ako ste ga prethodno prali, posušite ga papirnatim ručnikom i po potrebi uvaljajte u tanki sloj brašna. Za bazgu to nije bilo potrebno, ali za ribu i meso ne bi bilo loše.

Kad sam dobila svoju pošiljkicu bazge, bila sam toliko nestrpljiva da sam je pošto-poto htjela ODMAH iskoristiti na neki način. Jedino za što ne treba namakanje + čekanje bila je pohana bazga. Pohanje me asociralo na tempuru i unatoč svim hitnijim poslovima koji su me u tom momentu čekali, zaputih se u kuhinju.

Zov tempure.

Iskreno, nisam imala pojma što da očekujem od pohane bazge i mnogi su me pitali kakvog je zapravo okusa. Sve zajedno je prilično blago sa suptilnom notom bazge koju osjećate npr. i u soku, ništa ne prevladava, nema intenzivnog okusa i s malo šećera u prahu imate prekrasan i brz desert koji bi se divno slagao s kuglicom sladoleda od vanilije.

Okus me oduševio i kako mi se bazga u tom trenutku učinila kao pravo umjetničko djelo prirode, odlučila sam je nakratko uokviriti. Međutim, okvir nije dugo potrajao, bazgu sam počistila s tanjura, a ionako je najljepša bez okvira, na stablu.

BAZGA
  • 12 cvjetova bazge
  • ulje za pohanje
SMJESA ZA TEMPURU
  • 1 jaje
  • 250 ml ledeno hladne mineralne vode
  • 125 g brašna
  • 1/2 žličice sode bikarbone
  • 1/2 žličice praška za pecivo
  • 2 žličice šećera u prahu
  • 1 burbon vanilin šećer
  • prstohvat soli
  1. Jaje lagano istucite i pomiješajte ga s mineralnom vodom.
  2. Odvojeno pomiješajte sve preostale suhe sastojke i zatim ih u nekoliko poteza umiješajte u tekuće. Ne smijete previše miješati!
  3. Dobro ugrijte ulje za pohanje.
  4. Umočite cvijet bazge u tempuru i zatim ga samo kratko propržite, dok ne porumeni (radi se o par sekundi).
  5. Pohane cvjetove stavite na papirnati ručnik da upiju višak ulja, pospite šećerom u prahu i poslužite toplo, s malo sladoleda od vanilije.

Napomena:

Ako radite slanu tempuru (s povrćemo, ribom ili mesom), samo izbacite šećer u prahu iz smjese.

You may also like

15 komentara

Gordana 10/06/2012 - 14:52

Jako zanimljiv recept. Predobro izgleda, a slike su sjajne.

Reply
Ana-Marija 10/06/2012 - 14:55

Ti si potencijalno najbrzi komentator na svijetu 🙂 Hvala ti, drago mi je da ti se svidja!

Reply
Tamara 10/06/2012 - 15:10

baš zanimljiv desertić, nailaziola sam na “pohane cvjetove bazge” ali nisam nikada probala. jako lijepe fotke

Reply
Ana-Marija 10/06/2012 - 15:25

baš ti hvala! 🙂 ja nisam mogla odoljeti da ne isprobam

Reply
marty 10/06/2012 - 17:43

pratim tvoj blog već dugo, ali baš ne komentiram no ovo moram…

baš sam s dečkom maloprije pričala kako bi mogli probat bazgu u nekoj drugoj kombinaciji osim u soku, i ovo mi je odlična ideja 🙂

Reply
Ana-Marija 11/06/2012 - 9:35

e bas mi je drago da sam vam dala ideju. javite kako je ispalo 🙂

Reply
Art on my way 10/06/2012 - 17:54

Meni je ovaj recept baš neobičan, svaka čast 🙂

Reply
Ana-Marija 11/06/2012 - 9:35

hvala ti 🙂 širimo horizonte 🙂

Reply
lore 10/06/2012 - 21:00

ovo mi je najljepsi receptic ovog mjeseca <3 fotke su predivne!

Reply
Ana-Marija 11/06/2012 - 9:35

<3 <3 <3 hvala ti <3

Reply
Senka 10/06/2012 - 21:04

Divno, novost za mene. lepo si ih ufotkala i uramila.

Reply
Ana-Marija 11/06/2012 - 9:35

baš mi je drago da ti se sviđa 🙂

Reply
Anja 11/06/2012 - 17:40

Ooo da, grickala bih ih uz sladoled i posipala šećerom, baš kako si savjetovala.. Bazga je čudo, čudo mirisa. Sviđa mi se 🙂

Reply
Djordje 16/03/2016 - 23:20

U kombinaciji s malo redjim kremom od ruma i kokosa je sjajno.

Reply
anamarija 19/03/2016 - 13:28

O da, to zvuči odlično!

Reply

Leave a Comment