Grah rogačić, kako se u Dubrovniku nazivaju mahune, jedna mi je od najdražih vrsta povrća. I volim ga u svim oblicima, ali ga zapravo najčešće jedemo pod ulje, s kojom lešo patatom.
I to mi je naj, naj, ali… malo mi je dosadilo.
Kopala sam po kuharicama i kod Ottolenghi ekipe naišla na ovo, izmijenila sam neke sastojke i količine, ali srž je njihova. Ostaje u stalnom repertoaru.

[uvod je kratak, ali već se dugo nakanjujem da vam istipkam ovaj recept pa nikako – bolje da požurim da rogačiću ne prođe sezona. A kako ste mi jučer tako lijepo na Facebooku i Instagramu pomogli oko mojih dilema, nadoknadit ću vam manjak štofa nekim drugim tekstovima]
–> A ovo svakako isprobajte.

LJETNA SALATA OD ZELENIH MAHUNA I HELJDE
Za četiri osobe
- 2 kapule (crvena ili ljubičasta luka, kako god tu divotu zvali), narezane na šnite debljine 2 cm
- maslinovo ulje
- 90 g heljde
- 400 g zelenih mahuna (odrstranite im tvrde krajeve i ako su jako duge, prepolovite ih)
- malo ljuskica čilija ili smvljeni peperoncino
- krupna sol
UMAK
- 1 grčki jogurt
- 1 češanj češnjaka
- 1 žlica maslonova ulja
- par kapi limunova soka
- svježa menta i/ili kopar
Zagrijte pećnicu na 200 °C.
Pleh obložite papirom za pečenje, po njemu rasporedite luk pa ga začinite maslinovim uljem i solju. Pecite ga 20-ak min, dok ne porumeni i ne omekša. Izvadite ga iz pećnice i ostavite da se prohladi.
U loncu srednje veličine stavite vodu da provri pa je posolite i dodajte heljdu. Kuhajte prema uputama na pakiranju, dok ne bude al dente.
Zelene mahune možete kuhati u istom ili u odvojenom loncu, i one bi trebale biti malo al dente, a ne posve raskuhane. Točno vrijeme kuhanja ovisit će o tome koliko su u startu mlade tj. mekane.
Kad su i heljda i mahune kuhani, procijedite ih, operite pod mlazom hladne vode.
U zdjeli pomiješajte luk, heljdu, mahune te po potrebi dodatno začinite uljem i solju. Po vrhu pospite ljuskicama čilija.
U odvojenoj zdjelici pripremite umak (dovoljno je pomiješati sve sastojke) pa ga poslužite sa strane ili ga rasporedite po salati.
