U prošlom sam vam postu već jako nahvalila Editu pa u ovome neću, ali nahvalit ću zato jedan recept koji sam pronašla kod nje na blogu baš nedavno.
Riječ je o receptu Diane Henry. Često me pitate za kuharice koje volim i koje bih preporučila pa evo, preporučila bih sve što je izašlo iz kuhinje i tipkovnice gđe Henry – sviđa mi se njezin pristup kuhanju, način na koji kombinira namirnice (i pritom ne komplicira previše) i jako mi se sviđa njezin stil pisanja. Osim toga, njezine su kuharice uvijek lijepo dizajnirane i surađuje s vrsnim fotografima tako da dobijete cijeli paket, baš kako treba.
Kod Edite sam naišla na recept za grah s umakom od inćuna i odmah mi je naslov zapeo za oko jer su svi glavni sastojci bili pri ruci, ali ne bih ja bila ja da u receptu nešto malo ne izmijenim tako da je niže verzija za toplu salatu od grahorica s ponekom prilagodbom proizašlom iz situacije u mojoj kuhinji i hladnjaku.
Osim toga, intervju od neki dan bio mi je jako inspirativan pa je i tema newslettera (pretplatite se ovdje ako još niste – čekam vas) koji vam šaljem sutra (a sutra vas čeka i giveaway na Instagramu – držite ga na oku!) povrće, tj. u fokusu su namirnice koje bi trebale biti dobre za zdravlje. Pišem “bi trebale biti” jer je u ovom dobu kontradiktornih informacija jednoj osobi superhrana nešto što netko drugi ne bi niti pogledao.
Ali vjerujem da ćemo se lako složiti da ono što skuhamo sami kod kuće, od sezonskih namirnica za koje smo dali sve od sebe da budu iz provjerenih izvora i nije tako loše, a upravo je takav recept koji slijedi. Nama je ova topla salata igrala ulogu priloga.
E sad, u Dubrovniku ovo crno kupusoliko povrće zovemo prokule dok ostatak svijeta pod tom riječju vjerojatno podrazumijeva kelj pupčar (prokulice). Na engleskom taj sastojak u kuharicama vidim kao broccolini pa zdrav mozak nalaže da je u pitanju baby brokula samo što je ova domaća obično tamna, a bjelosvjetske verzije su zelene. Ako mi netko može razriješiti nedoumicu o književnom nazivu i krvnom srodstvu ove biljčice i klasične brokule, bila bih zahvalna. A ako vam prokule nisu pri ruci (mi ih zimi non-stop jedemo), poslužit će neka mlada brokula, kelj ili bilo koja kupusnjača. Ova topla salata trpi varijacije (uostalom, ovo i jest varijacija na temu).
TOPLA SALATA OD GRAHORICA I KUPUSA S UMAKOM OD INĆUNA
Za četiri osobe
GRAHORICE I POVRĆE
- 200 g suhog graha ili slanutka (ili kombinacija)
- 4 češnja češnjaka
- svježi peršin
- 1 lovorov list
- 3 stabljike celera
- 2 + 4 žlice maslinova ulja
- 500 g kelja, prokula ili nekog drugog zimskog zelenog povrća
- 2 manja ili 1 veći češanj češnjaka
- 1 peperoncino
- sol i svježe mljeveni crni papar
UMAK
- 1 žlica sitno nasjeckanog svježeg ružmarina
- 6 slanih inćuna
- 1 žlica limunova soka
- 3 žlice maslinovog ulja
Grah potopite u vodi 24 h. Nakon što je grah natopljen, operite ga te kuhajte u novoj vodi zajedno s češnjakom, 2 stabljike celera, peršinom, lovorovim listom i 2 žlice maslinovog ulja. Grah kuhajte otprilike 1 h, dok ne postane mekan, ali pazite da se ne raspadne. Procijedite ga, stavite u posebnu zdjelu te uklonite sve povrće u kojem ste ga kuhali.
Inćune ocijedite. Ružmarin sitno nasjeckajte te ga dodajte u mužar. Dodajte mu inćune i 1 žlicu limunova soka. Miješajte dok se inćuni ne raspadnu te im na kraju dodajte maslinovo ulje. Popaprite i stavite sa strane. Po želji možete dodati još limunova soka i/ili maslinova ulja.
Listove kelja ili prokule odvojite od stabljike te ih kratko blanširajte u posoljenoj vodi. Procijedite i ostavite sa strane.
U većoj tavi zagrijte 4 žlice maslinova ulja, dodajte sitno nasjeckan češnjak i po želji nasjeckani peperoncino pa ubacite grah/slanutak i kelj ili prokule. Izmiješajte, ostavite na vatri tek toliko da se sastojci još ugriju koliko je potrebno i poslužite toplo s pripremljenim umakom.
Kušajte još jednom i ako je potrebno, dodajte još malo soli i papra.