Uvijek imam isti problem, a taj bi bio sljedeći: preskočim vam prepričati dva ili tri bitna događaja i onda kasnije ne znam otkud da krenem. Odlučila sam da će najbolje biti kronološki. Priča o ovim kuglicama počela je još prije otprilike godinu dana kad sam ih ugledala na nekoliko gastro blogova. Pomislila sam: „Vidi kako zgodna ideja, ali meni se okus sigurno ne bi svidio,“ uzdahnula i odkliktala dalje. Stvar je u tome da nisam baš ljubitelj ni jogurta, ni sira, ni mliječnih namaza (to vidite po odsutstvu istih na blogu) pa sam mislila da nema nikakvog razloga da labneh bude iznimka. Kakva li je to zabluda bila…
Kad su mi prijateljice došle na brunch (o kojem sam vam ponešto već pričala u postu o kolaču od mrkve), Matea je sa sobom donijela kutijicu punu labneha. Kako bi ipak bila prava šteta imati nešto novo na stolu, a ne probati, prvu kuglicu sam prvo dobro promotrila, onda pažljivo namazala na kruh pa još pažljivije zagrizla i – oduševila se. Okus je lagan, nimalo napadan i ne previše sirast, a tekstura glatka i gusta. Labneh me definitivno pridobio na svoju stranu. Nema puno gnjavaže oko njega (abrakadabra, manje-više sve se samo napravi), ukusan je i podložan bezbrojnim varijacijama.
O čemu se točno radi? O čvrstom jogurtu koji malo posolite, stavite u gazu (ili djevičanski čistu kuhinjsku krpu), ocijedite i začinite čim želite. Cijeđeni jogurt tradicionalno se jede na području koje se prostire od Grčke pa sve do Indije i Pakistana. (kad otkrijete kako je stvar jednostavna, počet ćete ga i vi masovno praviti pa će postati novo tradicionalno jelo i u Hrvata). U tim se zemljama poslužuje najčešće za doručak, iako se meni čini kao savršena hrana za partyje, jedna kuglica = točna količina za jednu krišku francuza, a i tako nekako zgodno i šareno izgleda na tanjuru. Anyway, doručak ili ne, labneh je svakako nešto što bih vam savjetovala da probate.
Za 16 kuglica
- 4 čaše čvrstog jogurta (meni je najbolje ispalo s Dukatovim)
- žličica soli
1) Jogurt posolite, zatim promiješajte pa stavite u vrlo gustu gazu ili u steriliziranu kuhinsku krpu.
2) Krpu zamotajte u zavežljaj i dobro iscijedite svu sirutku koju možete.
3) Zavežljaj ostavite tako zamotan i stavite ga u cjedilo koje ste stavili preko neke posude.
4) Sve zajedno ostavite da se cijedi u hladnjaku dva dana.
5) Od ocijeđenog jogurta dlanovima oblikujte kuglice pa ih uvaljajte u željeni začin ili ih stavite marinirati.
6) Čuvajte u hladnjaku (ako kuglice stavite marinirati u ulje, mogu stajati 10 do 15 dana).
7) Poslužuje se uz kruh kao namaz.
Napomene
- Može li bilo koji jogurt? NE. Jogurt mora biti čvrsti, s 3,2 mliječne masti jer će u protivnom sve proći kroz krpu/gazu.
- Ako imate pliću posudu, pazite da redovito odlijevate tekućinu (svako 6 sati npr.), a ako je posuda dublja, ne trebate se tim zamarati nego samo sve izlijte na kraju.
- S obzirom da je riječ o čistom jogurtu, ovog se recepta možete sjetiti i kad budete na dijeti posije Božića 😉
- Mogućnosti za aromatiziranje su beskrajne, evo samo nekih: sjeckani bademi/lješnjaci/orasi/pistaciji, sušeno ili svježe začinsko bilje svih vrsta, sjemenke lana/sezama/maka/suncokreta, papar, ljuta papričica… Ako želite marinirati kuglice, evo kombinacije koju sam ja koristila: maslinovo ulje, 2 češnja češnjaka i nekoliko listova svježe mente.
Jeste li od onih što dobro popapre i biftek pa biste se odlučili za neku vatrenu varijantu ili su vam draže neke blaže?
15 komentara
Živim u Kninu i ovdje ima puno base koja je zapravo procijeđeni jogurt:)) Po prvi put sam to vidjela ovdje, u mom kraju toga nema. Nije mi se svidjela basa ali, gledajući ove vaše blogove možda se odvažim napraviti ove kuglice od već gotove base:))
Slike su fenomenalne pa me me i “nagovoraju” na taj pothvat:)
Obozavam jogurt i mogla bih da zivim na njemu, a saznanje da moze da se namaze na hleb-odlicno!
Sutra trazim cvrst jogurt i isprobavam.
Pozdrav i hvala za recept 🙂
Kad sam mami rekla kaj smo jeli, veli ona, pa to je basa! 🙂 Moji su u Lici cesto jeli basu, al nisam imala pojma od cega se radi. U svakom slucaju, i basa mi je super i labneh mi je super! Nisam ga jos sama radila, ali svakako budem! Fotke su duvne! I ja sam za zescu varijantu! 🙂
@Snjeza: hvala na ovoj informaciji, nisam znala za taj naziv.
@Ana: drago mi je da recept odmah ide u primjenu. pozdrav!
@Vali: hvala ti, ja sam sigurna da ces se ti dosjetiti neke super kombinacije!
@maslinka: hvala 🙂 i da, sir je pravo otkriće (bar za mene 🙂 )
Labneh sam otkrila zahvaljujući coolinarici i oduševila se! Napokon sam našla način kako jesti jogurt koji inače ne volim, osim možda u kolačima, dobro zamaskiranog. Sretan Božić draga! 🙂
http://www.bug.hr/weboteka/hrana/nesto-slatko/3747.aspx
@Andrea: tko zna, zna! :)))
@Josipa: sretan Božić i tebi s malo zakašnjenja 🙂
@Ananke: hvala na info :)))
Potaknuta tvojim postom, Aninim i Monikinim, eto i mog labneha 🙂 :
http://bite-my-cake.blogspot.com/2011/07/labneh-labneh-cheese.html
hvala na info, bijah i komentirah – super izvedba : )))
Nakon mjeseci i mjeseci odmjeravanja napokon napravila i ja labneh. Al s obzirom da u kuhinji mogu opušteno radit tek iza cca 22.00 sata … nema ništa za uvaljat kuglice pa smo se morali zadovoljit crvenom slatkom paprikom i sušenim bosiokom. Muž se oduševio a ja tako tako. Ostalo još nešto neuvaljanog pa sam ga stavila u čisto maslinovo ulje i probala ujutro kad ono … FANTAZIJA!!!! Sad će uskoro i druga tura pa ću ubacit još koječega u ulje. Hvala ti puno na idejama i na trudu!
Bravo, bas mi ja drago da su razlicite verzije zadovoljile razlicita nepca 🙂 Nema na cemu, i drugi put 🙂
Ja sam uspjela s jogurtom smanjene masnoće, "polutekućim". "Namaz" ne dođe čvrst da bi se mogao oblikovati prstima, ali ispadne kao fini namaz. Jogurt sam, inače, kupila u Lidlu.
I to je dobra varijanta, naročito ako treba paziti na masnoću.
Odličan post, sutra kupujem jogurt i bacam se na posao 🙂
[…] Labneh: jogurt + sol + dodatak po želji = savršen lagan zalogaj […]